środa, 21 października 2009

Patroni włoskich aren


Pisząc podsumowanie ostatniej kolejki Serie zacząłem zastanawiać się nad tym, że często bezrefleksyjnie używam nazw stadionów, na których grają włoskie drużyny. Oczywiście, wszyscy wiemy skąd "wzięły się" Stadio Olimpico w Rzymie i Turynie oraz kim był patron mediolańskiego obiektu, czyli Giuseppe Meazza. Ale co dalej? Postanowiłem więc poszperać troszkę w sieci i przygotować krótkie informacje o ludziach, których imionami nazwano stadiony piłkarskie w Serie A.

Mediolan: Stadio Giuseppe Meazza (fot.) (inauguracja: 1926). Meazza był wybitnym napastnikiem, jednym z najlepszych piłkarzy w historii calcio. Dwukrotnie (1934, 1938) zdobył z reprezentacją narodową tytuł mistrzów świata. Przez większość kariery związany z Interem, zarówno jako piłkarz, jak i szkoleniowiec. Przez 3 lata grał też w barwach Milanu, ale jest dość jednoznacznie kojarzony z nerazzurri. Z tego też względu sympatycy rossoneri używają tradycyjnej, historycznej nazwy obiektu, związanej z dzielnicą, w której go zbudowano, czyli San Siro.

Werona: Stadio Marcantonio Bentegodi
(inauguracja: 1963). Bentegodi to XIX-wieczny działacz sportowy, propagator i organizator różnych form aktywności fizycznej w Weronie i okolicach. W swoim testamencie 1/4 majątku zapisał fundacjom rozwijającym działalność sportową. Słowem: społecznik!

Parma: Stadio Ennio Tardini
(inauguracja: 1923). Patron stadionu jest jednocześnie niejako jego twórcą. Tardini był politykiem działającym w okresie międzywojennym. Pasja, z jaką żył sportem, popchnęła do go działania na rzecz budowy obiektu piłkarskiego. Stadionowi nadano imię Ennio Tardiniego po śmierci naszego bohatera. Niestety nie dożył on bowiem jego inauguracji, zmarł na kilka tygodni przed tym dniem.

Bologna: Stadio Renato Dall'Ara (inauguracja: 1927). Dall'Ara to jeden z najwybitniejszych prezydentów w historii klubu (przewodził mu w latach 1934-1964). Zmarł na 3 dni przed barażowym meczem o tytuł mistrza Włoch. Nie zobaczył już wielkiego triumfu swojej Bologni nad Interem (2-0 po golach Fogliego i Nielsena).

Genua: Stadio Luigi Ferraris
(inauguracja: 1911). Jeden z najstarszych aktywnych obiektów piłkarskich we Włoszech. Od 1933 roku nosi imię Luigi Ferrarisa, piłkarza i kapitana Genoi w latach 1907-1911, który zginął na froncie I wojny światowej. Inną, potoczną, nazwą jest Stadio Marassi. Określenie to wzięło się od położenia obiektu, usytuowanego właśnie w dzielnicy Marassi.

Florencja: Stadio Artemio Franchi
(inauguracja 1931). Franchi był wybitnym działaczem sportowym, prezydentem Włoskiego Związku Piłki Nożnej (FIGC), prezydentem UEFA oraz wiceprezydentem FIFA. Jego "dzieckiem" jest słynne centrum piłkarskie w Coverciano. Zginął w 1983 r. w wypadku samochodowym. Był bardzo mocno związany szczególnie z dwoma miastami: Florencją i Sieną. Z tego też powodu również obiektowi w Sienie (inauguracja: 1938) nadano jego imię.

Livorno: Stadio Armando Picchi (inauguracja: 1935). Urodzony w Livorno Picchi był znakomitym piłkarzem, jednym z najlepszych libero w dziejach włoskiego futbolu. Rozegrał 257 meczów w barwach Interu Mediolan w złotej erze tej drużyny. Zapowiadał się na świetnego trenera, ale jego karierę szkoleniową przerwała choroba. Zmarł w wieku zaledwie 36 lat. Podczas jego pogrzebu żegnało go całe miasto Livorno.

Catania: Stadio Angelo Massimino
(inauguracja: 1937). Massimino był prezydentem Calcio Catania przez prawie 25 lat (1969-1996 z przerwami). Nazywano go "Il Presidentissimo". Losy Catanii pod jego rządami był swoistą sinusoidą, kreślącą w obie strony drogę od Serie C do Serie A. Zginął w wypadku samochodowym i nie doczekał się powrotu swojej drużyny do najwyższej klasy rozgrywkowej, co było jego marzeniem.

Palermo: Stadio Renzo Barbera
(inauguracja: 1932). Barbera, podobnie jak Massimino czy Dall'Ara, był prezydentem klubu. Rządził Palermo w latach 1970-1980, wprowadzając je do Serie A. Barbera znany był z wysokich standardów kultury osobistej oraz postępowania w duchu fair play. Po przegranym w kontrowersyjnych okolicznościach meczu finałowym o Puchar Włoch z Bologną, był pierwszym, który pogratulował zwycięstwa kapitanowi rywali. Zamiennie używa się dla stadionu w Palermo przydomku La Favorita, taką nazywa się pobliski park, dawna posiadłość Ferdynanda III Burbona, króla Sycylii (1759-1816) oraz Obojga Sycylii (1816-1825).


Pozostałe obiekty Serie A w Italii noszą następujące nazwy: Udine - Stadio Friuli, Bergamo - Stadio Atleti Azzurri D'Italia, Turyn - Stadio Olimpico, Rzym - Stadio Olimpico, Cagliari - Stadio Sant'Elia, Bari - Stadio San Nicola, Neapol - Stadio San Paolo.


foto: hoteldimilano.it

10 komentarzy:

  1. Fajny artykuł:D

    Będę tu częściej wpadał.

    PS. Szykuje Ci się mała konkurencja, gdyż za jakiś miesiąc sam otworze bloga o Włoskiej Piłce.

    Pozdrawiam Italiano (Kibic Genoi:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Im więcej blogów o przeciętniejącej z momentu na moment wloskiej pilce tym lepiej:)

    Świetny tekst mattia, aż chce się czytać o calcio.

    fellini0
    www.azzurri.blox.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za miłe słowa, takie wpisy sprawiają, że człowiekowi aż chce się pisać.

    A z konkurencji bardzo się cieszę, gdyż mobilizuje ona do pracy:)

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny artykuł, kibicuje włoskiej pilce od najmłodszych lat, ale czytajac tego bloga dochodzę do przekonania, ze jeszcze wilu rzeczy o calcio nie wiem.Dzięki wielkie!Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzięki za kolejne miłe słowa. Znów powtórzę: takie wpisy tylko mobilizują i nie pozwalają osiąść na laurach!

    Zachęcam do lektury archiwum bloga:) A także regularnych odwiedzin i zapoznawania się z nowymi wpisami.

    Pozdrawiam,
    Mattia

    OdpowiedzUsuń
  6. I thjink that is one of the so much vital information for me.
    And i'm happy studying your article. But wanna remark on some normal issues,
    The web site taste is great, the articles is truly nice :
    D. Good job, cheers

    OdpowiedzUsuń
  7. Hello thhis is kimda of off topic but I was wondering iif blogs use WYSIWYGediors or if you have to manually code with HTML.
    I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice rom someone with experience.
    Any help would be grewatly appreciated!

    OdpowiedzUsuń
  8. whoah this weblog is wonderful i like studying your articles.
    Stay up thee good work! You know, many persons are searching round for this info,
    you could aid them greatly.

    OdpowiedzUsuń
  9. Hi my loved one! I want to say that this article is amazing, nice written and include approximately all important infos.
    I would like to peer extrra posts like thiks .

    OdpowiedzUsuń
  10. Excellent way of explaining, and fastidious article to take data concerning
    my presentation focus, which i aam going to present
    in college.

    OdpowiedzUsuń